Lietuviai bendradarbiaudami su norvegais pradėjo testuoti vieną pažangiausių paskolų palyginimo platformų rinkoje

2023-01-25

Lietuvių startuolio „FINBRO“ komanda, bendradarbiaudama su MTEP ekspertais iš Norvegijos, sugebėjo gerokai patobulinti savo finansinių paslaugų platformą. Projekto metu buvo kuriami, testuojami ir realiomis sąlygomis tikrinami klasifikavimo modeliai juridiniams ir fiziniamsasmenims, taip pat tęsiami iki tol daryti darbai: duomenų ruošimas, rinkimas, apibendrinimas, modelių testavimas.

Dirbant su „Norway Grants“ parama bei bendradarbiaujant su MTEP specialistais, Anders Stølan bei Ivelin Andreev, „FINBRO“ komanda kelių mėnesių laikotarpyje sugebėjo gerokai patobulinti savo kuriamą produktą – išmanią sistemą, tiriančią finansuotojų parametrus ir tuo pačiu pagal atitinkamus kriterijus vertinančią vartotojų poreikius. Tad vėliau vartotojai mato tik tuos finansuotojus, kurie jiems yra aktualūs ir juos leidžiama lyginti. Tokia sistema sutaupo itin daug laiko abejoms pusėms.

Pirmajame projekto etape „FINBRO“ komanda pradėjo kurti savo paskolų palyginimo platformą: buvo surinkti, išanalizuoti ir kategorizuoti įvairūs vidiniai bei privatūs duomenys. Tad natūralu, kad antrajame projekto etape prioritetas buvo skiriamas testavimo metu pastebėtiems programinės įrangos trūkumams pašalinti. Taip pat buvo patobulinti ir sistemos algoritmai: atlikta modelių kalibracija, atnaujinti jų parametrai.

Darbų metu buvo pradėtas formuoti bendras sistemos vaizdas, taip pat pradėta kurti sinergija tarp išorinės vartotojo sąsajos ir to, kas vyksta išmanios platformos viduje. Sistemos viduje buvo atliktas juridinių asmenų paraiškų finansuotojams klasifikavimo modelio treniravimas bei hiperparametrų optimizacija naudojant projekto metu tirtas nuostolių funkcijas, kurios buvo naudotos kaip optimizacijos vertinimo funkcija

Tuo tarpu išorėje, t. y. produkto dalyje, kurią matys galutinis vartotojas, buvo sukurta modelių klasifikavimo vartotojo sąsaja. Sistema leidžia vartotojui pateikti paraišką, tuomet surenkami įvairūs registrai (finansinės ataskaitos, kreditingumo ataskaitos ir kt. duomenys), visa tai konvertuojama į json failą, kuris yra nagrinėjamas dirbtinio intelekto (DI). Jis išmaniai paskirsto paraišką finansuotojams, todėl ją gauna tik tie finansuotojai, kuriems ji yra aktuali. Kuriant sistemos DI, „FINBRO“ sulaukė svarios pagalbos iš dirbtinio intelekto ekspertės ŽidrinosPabarškaitės, nagrinėjusios dirbtinio intelekto ypatumus ne tik Lietuvos, bet ir Jungtinės Karalystės universitetuose, taip pat dirbusios su daugybe DI bendrovių.

Jau šiame etape „FINBRO“ komanda svarstė apie galimybę savo sistemą išbandyti su platesniu ratu vartotojų, tačiau to pasiekti nepavyko. Nors buvo vykdoma komunikacija su Lietuvos banku dėl bandomosios aplinkos naudojimo, buvo gautas atsakymas, kad Lietuvos bankas nėra nuasmeninęs PRDB duomenų, todėl jie negali kviesti rinkos dalyvių išbandyti testinės versijos.

Tad skolintojų įmonėms ir fiziniams asmenims klasifikavimo modeliai testuoti laboratorinėmis sąlygomis. Nepaisant to, „FINBRO“ sistema per kelis mėnesius laiko projekto eigoje buvo gerokai patobulinta ir priartėjo prie galutinės savo formos.

„Džiaugiamės ne tik finansine „Norway Grants“ parama, tačiau ir didžiule pagalba iš Norvegijos MTEP specialistų. Visa tai leido mums tobulinti savo sistemą žymiai greičiau nei planuotai. Dabar, kai paskolų palyginimo platformos tampa vis reikalingesnės dėl auginamų centrinių bankų palūkanų ir griežtėjančių finansinių paslaugų teikimo taisyklių, greitis tampa itin svarbus“,– apibendrina Mantas Norvaišas, „FINBRO“ platformos įkūrėjas.

Projektas Nr. LT07-1-EIM-K02-006 „UAB Finbro MTEP veiklos, siekiant konkurencingumo IRT srityje didinimo“ finansuojamas iš 2014–2021 m. Norvegijos finansinio mechanizmo ir Lietuvos Respublikos valstybės biudžeto lėšų.

Dalintis straipsniu

Daugiau naujienų
Saugiai ir nemokamai!