2021-08-17

Finansinius terminus išmanyti privalote!

Tiek valdydami savo įmonę, tiek tvarkydami asmeninius finansus – apie pinigus ir finansų temą turite išmanyti kiek galima daugiau.

Dėliojant verslo planą ir analizuodami savo įmonės padėtį, nesvarbu kokio dydžio ar sferos verslas ir net kokį gerą buhalterį ar buhalterę turite – finansų rinka ir situacija turite domėtis nuolatos. Šįkart norime pasidalinti keliais svarbiais baziniais finansiniais terminais, kurių supratimas jums leis jaustis saugiau!Pradinis finansinis žodynėlis:

Aktyvios pajamos – tai pajamos, kurias gaunate už suteiktą paslaugą ar prekę.  Aktyvios pajamos gali būti darbo užmokestis, atlyginimas, komisiniai, arbatpinigiai, pajamos už parduotą produkciją. Aktyvios pajamos, tai pajamos iš veiklos, kurioje aktyviai dalyvaujama.

Balansas – tai įmonės arba veiklos finansinė ataskaita, kurioje nurodomas įmonės turtas ir visi įsipareigojimai tam tikru laiko momentu. Balanse dažniausiai yra išskiriamos dvi dalys – įmonės ilgalaikis bei trumpalaikis turtas ir turto šaltiniai.

Bendrasis pelnas – skirtumas tarp pardavimo pajamų ir savikainos.

Bruto pajamos – tai bet kokios pajamos, užmokestis ar atlyginimas neatskaičius mokesčių, gaunamas už atliktą darbą. Pvz.: bruto darbo užmokestis – ikimokestinis darbo užmokestis.

Deficitas – trūkumas arba nuostolis. Tai padėtis, kai išlaidos viršija pajamas.

Išlaidos, arba faktinės išlaidos – tai išlaidos, kurios yra skirtos įstaigai išlaikyti ar produkcijai pagaminti. Faktinėmis išlaidomis laikomas ir darbo užmokestis, ir išlaidos skirtos gamybai arba paslaugai įgyvendinti.

Neto pajamos – tai grynosios pajamos, gaunamos atskaičius visus reikalingus mokesčius. Pvz.: neto darbo užmokestis – darbuotojui mokamas darbo užmokestis, atskaičius visus mokesčius (gyventojų pajamų, privalomojo sveikatos draudimo ir valstybinio socialinio draudimo mokesčius).

Pelnas, arba savininko pelnas. Savininko atlygis yra pelnas, kurį uždirbo jo įmonė ir savininkas tą pelną ar jo dalį gali pasiimti. Asmeniniam naudojimui paimtos lėšos ar turtas priskiriami individualios įmonės savininko pajamoms, kurios apmokestinamos pajamų mokesčiu.

Pasyvios pajamos – tai pajamos, gaunamos neįdedant reguliaraus ar ženklaus darbo. Pasyvios pajamos gali būti: nekilnojamas turtas (nuoma), nuosavas verslas (jei asmuo pats versle nedirba), investicijos į vertybinius popierius, įvairių rūšių autorinės pajamos.