Ar girdėjote apie Big Mac indeksą?

Kas yra Big Mac indeksas?

Tai interaktyvus valiutų palyginimo indeksas, naudojamas siekiant įvertinti realius valiutų kursus, remiantis  „McDonalds“ restoranų tinklo mėsainio „Big Mac“ kainomis skirtingose šalyse. Pagrindinis indekso rodiklis – „Bic Mac“ kaina JAV doleriais. JAV dolerį laikant atskaitos tašku galima palyginti, kurių šalių pinigai yra pervertinti, o kurių – per daug nuvertinti.

„Big Mac” indeksą pirmą kartą 1986 m. sudarė britų savaitraštis „The Economist“, paprastai parodydami valiutos pirkimo lygmenį ir skirtumus. Čia galite sekti nuolat atnaujinamas indekso naujienas ir valiutų pokyčius.

Mėsainio kaina parodo infliaciją

Prieš 35 metus, pirmą kart sudarinėjant „Big Mac” indeksą, jo kaina JAV buvo $1.60, tuo tarpu dabar „Big Mac” kainuoja $5.65 (įvertinant keturių didžiųjų miestų kainų vidurkį). Kainos augimas proporcingai parodo infliacijos augimą tuo pačiu periodu. Taip pat, Amerika, pagal nurodomą indeksą, vis dar lieka viena brangiausių šalių nusipirkti „Big Mac” mėsainį.

Mėsainis naudojamas kaip „universalus” produktas dėl jį sudarančių produktų ir todėl, kad juo prekiaujama apie 120 pasaulio šalių.

„Big Mac” indeksas grindžiamas perkamosios galios teorija, kad ilgainiui valiutų kursai turėtų judėti link vienodo kurso, kur identišų prekių ir paslaugų krepšelis būtų tos pačios vertės ir kainos bet kuriose šalyse.

Šis indeksas parodo, kad valiutos kursą lemia prekių, kurias gali nusipirkti už tam tikrą kiekį valiutos, vertė. Kainų skirtumas tarp kelių šalių, šiuo atveju lyginant „Big Mac“ kainą, kuris visose šalyse gaminamas iš identiškų produktų, gali parodyti koks turėtų būti valiutų kursas, lyginant kokia yra paties produkto vertė.

Ekonomistų požiūris į „Big Mac” indeksą

Ekonomistai šį indeksą vertina atsargiai dėl ribotų galimybių vienam produktui objektyviai atspindėti šalies ekonomiką, todėl tai tikrai nėra patikimiausias rodiklis vertinant realius valiutų kursus. Tačiau „Big Mac” indeksas iliustruoja šį sudėtingą ekonominį reiškinį ir yra puiki priemonė, padedanti įsisavinti valiutos kursų teoriją.

Nepaisant to, „Big Mac“ indeksas tapo pasauliniu standartu, atsirado ekonomikos vadovėliuose ir moksliniuose darbuose. Norėdami suprasti kaip veikia ekonomikos principai, finansų sektorius, pavyzdžių ir palyginimų galime rasti kasdienuose objektuose.

Išmanyti finansus nesunku, jei suprantate kaip veikia pagrindiniai principai!
🤝

Dalintis straipsniu

Daugiau naujienų
Saugiai ir nemokamai!