Verslo pokyčiai po COVID-19. Į ką atkreipti dėmesį?

2021-07-28

Praėjusiais metais visi koncentravomės ir laukėme vakcinos, bei rinkos ir veiklų laisvinimų, o šiemet prioritetu tampa siekis sėkmingai pritaikyti veiklą prie pasikeitusių sąlygų ir išjudėti iš COVID-19 sukeltos krizės.

Pandemija sukėlė didžiulę baimę dėl artėjančio ekonomikos nuosmukio – kaip elgiasi verslai ir kokios prognozės?

Kolkas statistikos ir prognozės labai skirtingos, nes kartu ir išgyvename pasikeitimus, ir turime daryti pokyčius, ir įvertinti. Tačiau, mokslininkai, ekonomistai, šalių vyriausybės susidariusią situaciją analizuoja, atlieka tyrimus.

COVID-19 labai skirtingai paveikia kiekvieną bendruomenę, todėl vienareikšmiai įvertinti negalime. Tačiau, numatyti bendrus ženklus galime. Taigi, kaip šiandien vertinama verslo iššūkius ir kokios prognozės bei iššūkiai?

Besikeičianti verslo aplinka

Pastebime labai stipriai besikeičiančius klientų poreikius ir įpročius. Todėl nieko nelaukiant tenka prisitaikyti prie naujų tendencijų.

Pirkėjai labai stipriai pradeda vertinti verslo atsakingumą ir saugumą. Todėl – ankstesnės pirkimo/pardavimo bei veiklos vykdymo tendencijos nebetinka. Visi yra priversti rizikuoti, atsinaujinti, veikti pagal naujas taisykles.

Pandeminė situacija taip pat spartina ir pokyčius visose rinkose, kurie jau buvo pradėję vykti – online konferencijos ir susitikimai drąsina tarptautinių verslų plėtrą, stiprėjanti elektroninė mažmeninė prekyba, migracija duomenų saugyklas. Įprasta realybė pradėjo modernizuotis ir kisti itin sparčiai.

Stringanti gamyba


Karantino apribojimai labai smarkiai veikia gamybos sektorių – darbuotojų trūkumas dėl izoliacijos, judėjimo apribojimų. Prekių ir produkcijos gamyboje dėl to atsiranda trūkiai ir įmonės dažnai tampa priverstos apriboti savo veiklą arba ją net nutraukti. Kinijai užsidarius vos prasidėjus pirmajai COVID bangai poveikis tiekimo grandinėms visame pasaulyje buvo staigus ir dramatiškas.

Trūkstant prekių, stipriai sutrinka ir gamybos paslaugos, statybų sektorius. Planuojant ateities strategijas daugelis įmonių turėtų siekti tiekimo grandinės stabilumo užtikrinimo, papildomų bendradarbiavimo būdų, kurie galėtų sumažinti riziką ateityje.

Finansavimas

Prisitaikymui prie naujos, besikeičiančios ir ne visai stabilios rinkos reikalingi finansiniai resursai. Ir tai didele dalimi tampa iššūkiu – bendrovės turi savo dėmesį sutelkti į vertingiausias veiklas ir savo verslo strategiją sudaryti ta kryptimi.

Numatytos investicijos dėl ateities netikrumo dažnai stabdomos, o tai sukuria dar vieną grandinę – darbuotojų pajamos mažėja, mažėja ir namų ūkių vartojimas. Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacija vyriausybėms siūloi padėti darbdaviams ir savarankiškai dirbantiems asmenims spręsti likvidumo problemas, stiprinti paramą darbuotojams bei jų šeimoms siekiant išlaikyti stabilumą.

Europos Komisija nurodo, kad vienas iš tikslų yra užtikrinti, kad darbuotojai Europoje, įskaitant savarankiškai dirbančius asmenis, būtų apsaugoti nuo pajamų praradimo, o labiausiai nukentėjusios įmonės, ypač mažosios ir vidutinės, ir sektoriai gautų reikiamą paramą ir turėtų finansinį likvidumą.

Kadangi visus anksčiau nusimatytus verslo tikslus turime sudėlioti iš naujo, naujai įvertinti verslo ateitį ir reikalingas finansines injekcijas prisitaikymui prie pandemijos.

Kokios yra verslo finansavimo galimybės šiuo metu?

Kolkas labai sunku įvertinti visas kopleksiškai taikomas COVID-19 padariniams švelninti priemones, tačiau politiniai sprendimai yra priiminėjami, įstatymai koreguojami, stengiamasi pandemijos poveikį minimizuotas kiek tik įmanoma.

Lietuvos atveju vyriausybė teikia paskolų garantijos, kurios teigiamai prisidėjo prie skolinimo apimčių augimo pandemijos laikotarpiu. Tuo pačiu skolinimo maržos dėl taikomų pagalbos priemonių nesumažėjo. Centriniams bankams yra gan sunku prisidėti prie tvaraus ekonomikos augimo naudojant kreditavimo transmisijos kanalą kaip pinigų politikos įrankį (išsamiau skaityti galite šiame tyrime).

Tvariam ekonomikos augimui ir finansų rinkų funkcionavimui vyriausybė išleido INVEGA kuruojamas pagalbos programas, kuomet verslas skolintis gali lengvatinėmis sąlygomis, arba su papildoma valstybės pagalba.

Taip pat, palankiomis sąlygomis skolintis verslo plėtrai ar jo pritaikymui prie pandeminių pasikeitimų galima ALTERNATYVIOSE FINANSAVIMO BENDROVĖSE.

Įvertinkite savo verslo pasikeitimus ir poreikį prisitaikyti prie naujų aplinkybių ir pasinaudokite galimybe pasiskolinti palankiausiomis sąlygomis įgyvendinti šiuos tikslus!

Turime įvertinti, jog ši krizė pakeitė verslo ir paslaugų pasaulį, taip kaip ir visą kitą. Kiekvienas turime prisitaikyti prie naujos realybės ir naujų sąlygų. Turime suprasti, kad kai kurie verslo sektoriai pasikeis negrįžtamai ir nuo dabar mūsų priimamų sprendimų priklausys ar verslas išliks perspektyvus ilguoju laikotarpiu.

Nebijokite priimti drąsių sprendimų, nagrinėkite rinką, kreipkitės pagalbos į specialistus ir jūsų istorija taps sėkmės istorija! Finbro komanda gali padėti rasti jūsų verslui paskolą pačiomis palankiausiomis sąlygomis rinkoje – kreipkitės ir mes jums padėsime!

Dalintis straipsniu

Daugiau naujienų
Saugiai ir nemokamai!