Ruošiatės imti vartojimo paskolą?

Prieš pasirašydami sutartį su kredito įstaiga atsakykite į kelis klausimus, kurie Jums padės lengviau priimti teisingą ir naudingą sprendimą skolinantis. 6 klausimai, kurie padės išgryninti sprendimą.

 

Pora žiūrinti į kompiuterį


1. Ar man reikia vartojimo paskolos?

Įvertinkite, kad vartojimo paskola – brangus produktas. Turėsite grąžinti ne tik pasiskolintą sumą, bet ir sumokėti palūkanas, administravimo mokesčius. Taip apmokant išauga jūsų poreikio ar prekės kaina.

Ar tas poreikis turės tokią vertę, kiek galutinai turėsite sumokėti?

Įvertinkite ar tas poreikis skubus ir itin reikalingas dabar, ar pirkinys gali palaukti? Pagrindinis klausimas – ar tikrai reikia skolintis, galbūt galite reikiamą sumą sutaupyti?

Skolintis verta tais atvejais, kai ketinate finansuoti ilgalaikę vertę turinčius dalykus, arba būtinas prekes – automobilį, mokslus.

Būkite atidūs skolindamiesi trumpalaikiam vartojimui, pvz., kelionėms. Tokiu atveju rekomenduojame įvertinti, per kiek laiko reikiamą sumą galėtumėt susitaupyti. Juk daiktas ar paslauga greitai taps praeitimi, o įmokas mokėsite ateinančius mėnesius ar net metus.

Patarimas – įvertinkite, ar galėsite grąžinti vartojimo paskolą pabandydami kelis mėnesius atsidėti vartojimo paskolos įmokai skirtą sumą. Taip “pasirepetuosite”, o galbūt net pavyks sutaupyti ir nereikės imti paskolos.

2. Vartojimo paskola ar lizingas?

Išperkamoji nuoma (lizingas), arba pirkimas išsimokėtinai, taip pat priskiriamas prie vartojimo paskolų.

Lizingo būdu paskola skiriama produktui ar paslaugai įsigyti ir kredito įstaiga išmoka ją ne lizingą imančiam vartotojui, o tiesiai prekės arba paslaugos pardavėjui. Tokiu atveju įmokas mokate kredito bendrovei. 

Išsimokėtinai galima įsigyti automobilį, buitinę techniką ir kt. prekes ar paslaugas. Priklausomai nuo jūsų poreikio pasidomėkite ir palyginkite taip pat ir vartojimo paskolos, ir lizingo sąlygas!

3. Kaip gauti vartojimo paskolą?

Vartojimo paskolą gali suteikti komerciniai bankai, kredito unijos, greitųjų kreditų bendrovės, lizingo bendrovės ir tarpusavio skolinimo platformos.

Paskolos bendrovės pagal jūsų pateiktus duomenis įvertina Jūsų kreditingumą ir pateikia pasiūlymą.

Būtinai atidžiai susipažinkite ir palyginkite siūlomas sąlygas! Galutinė paskolos kainą sudaro  grąžintina paskola, palūkanos, sutarties ir administravimo mokesčiai (pasiūlymuose vadinama trumpiniu BVKK).

Taip pat, gerai apgalvokite ir vartojimo paskolos terminą – kuo ilgesnis bus paskolos grąžinimo laikas, tuo daugiau palūkanų ir kitų mokesčių sumokėsite galutinėje paskolos kainoje.

Pasirinkti geriausias sąlygas galėsite tik įvertinę kelis paslaugos tiekėjus. Todėl rekomenduojame pasinaudoti Finbro paskolos palyginimo paslauga! Taip sutaupysite laiko ir pateikę vieną paraišką gausite mūsų paruoštą paskolos palyginimą.

Labai svarbu atidžiai perskaityti sutartį prieš ją pasirašant!

4. Kas gali suteikti vartojimo paskolą?

Vartojimo paskolas Lietuvoje teikia komerciniai bankai, kredito unijos, vartojimo kredito davėjai, tarpusavio skolinimo platformos. Imant vartojimo paskolas gali padėti kredito tarpininkai, pvz. palyginti skirtingų bendrovių pasiūlymus ir pan.

Svarbu patikrinti, ar kredito davėjas yra įrašytas į oficialų Viešąjį vartojimo kredito davėjų sąrašą (Lietuvos Bankas jį pateikia čia). Jei bendrovės ar asmens, siūlančio paskolą, nėra šiame sąraše, vadinasi jis šia veikla verčiasi nelegaliai. Skolindamiesi iš tokio kredito davėjo smarkiai rizikuojate!


5. Kokie reikalavimai norint gauti vartojimo paskolą? Ir kas sudaro paskolos kainą?

Visi kredito davėjai vadovaujasi Vartojimo kredito įstatymu ir Lietuvos banko valdybos nutarimu patvirtintais Vartojimo kredito gavėjų kreditingumo vertinimo ir atsakingojo skolinimo nuostatais.

Pirmiausia, vartojimo kredito davėjas įvertina kredito gavėjo mokumą. Įvertinama vartotojo kredito istorija, pajamos, jau turimi finansiniai įsipareigojimai.

Pagrindinis reikalavimas kredito gavėjui – visi kredito gavėjo ir jo šeimos narių finansiniai įsipareigojimai turi sudaryti ne daugiau kaip 40 proc. gaunamų pajamų.

Vartojimo kredito įstatymas apsaugo paskolą imantį asmenį įpareigodamas vartojimo kredito davėjus neviršyti nustatytos racionalios ir sąžiningos skolinimosi vartojimui kainos ir netaikyti nepagrįstų papildomų mokesčių.

Bendra vartojimo kredito kaina – trumpinama BVKK – tai suma, kurią sumokėsite kredito davėjui per visą sutarties laikotarpį (paskolos suma su palūkanomis ir visais susijusiais mokesčiais). Visuose pasiūlymuose kredito davėjai privalo nurodyti BVKK.

O kas sudaro galutinę paskolos kainą?

  1. Palūkanos
  2. Įvairūs sutarties sudarymo, administravimo ir kt. mokesčiai, kurie kinta, priklausomai nuo paskolos davėjo. Todėl svarbu įsigilinti į kiekvienos kreditą teikiančios įstaigos sąlygas.

Bendra vartojimo kredito kaina (BVKK) – tai pinigų suma, kurią turėsite sumokėti paskolos davėjui už naudojimąsi paskola per visą sutarties laikotarpį (palūkanos ir visi su vartojimo paskola susiję mokesčiai). 

6. Kokio dydžio turi būti pajamos norint gauti vartojimo paskolą?

Kokio dydžio turi būti mėnesinės pajamos norint gauti vartojimo paskolą įstatymuose nėra nustatyta, tačiau bendra visų finansinių įsipareigojimų dalis negali sudaryti daugiau nei 40 proc. namų ūkio mėnesio biudžeto.

Jei dėl paskolos kreipiasi asmuo su itin mažomis pajamomis – paskolos davėjas papildomai atsižvelgia, ar vartotojui, sumokėjus paskolos įmoką ir padengus kitus finansinius įsipareigojimus, liks pakankamai lėšų būtiniausioms pragyvenimo išlaidoms padengti.

Bet kokio tipo paskola yra finansinis produktas, todėl rekomenduojame kreipkitės į kelias bendroves, lyginti jų siūlomas sąlygas bei kainas. Tik taip išsirinksite geriausiai jūsų poreikius atitinkančią paskolą geriausiomis sąlygomis!

Finbro paskolos palyginimo sistema gali padėti šiame procese – kreipkitės drąsiai!

Straipsnis paruoštas naudojantis Lietuvos Banko pateikiama informacija

Dalintis straipsniu

Daugiau naujienų
Saugiai ir nemokamai!